Manapság már annyi hatóanyag, molekula, kémiai anyag, összetevő neve röpköd naponta a levegőben, hogy ember legyen a talpán, aki megjegyzi, melyiknek mi a neve és mire jó.
Mivel a mai nők bőrét sokkal több káros anyag terheli belülről és kívülről is, mint régebben, nagyobb erőfeszítést igényelhet, hogy szépségét megtartsa.
Bőrünk minőségére hatással vannak a levegőben lévő szennyezőanyagok, a napsugárzás, az ételek, amiket eszünk, az idő múlása és még sorolhatnám.
Ahhoz, hogy minél jobb bőrben legyünk:) érdemes odafigyelni a saját bőrünk jelzésére is, hiszen az egyik leggyorsabb üzenethordozó az ember bőre. Azonnal látszik rajta a stressz, a kialvatlanság, a nem megfelelő táplálkozás és természetesen a betegségek is.
Amit külsőleg tehetünk a bőrünkért, az a különféle hasznos hatóanyagok bejuttatása, krémeken keresztül. Emellett azonban a hatóanyagok nagy részét érdemes a szervezetbe juttatni táplálékokon vagy kiegészítő forrásokon keresztül is.
A négy általános és manapság már szinte minden krémben előforduló hatóanyag a következő:
- kollagén: tulajdonképpen zselatin. A bőrben, csontban, porcban, egyéb kötőszövetekben és a szemben is jelen van. Ez egy természetes fehérje, amely biztosítja a szövetek feszességét, tömörségét. A kollagén mennyiségét a szervezetben befolyásolják a betegségek, a dohányzás, a rendszeres alkohol- és kávéfogyasztás, az öregedés. A kollagén állomány 40 év felett 30%-kal, 50 év felett 60%-kal csökken, ezzel együtt megjelennek a ráncok,mivel a test már kevesebb vizet raktároz.
Mivel nem csak a bőrünk, hanem szervezetünk egészének jó működéséhez elengedhetetlen a kollagén, érdemes krémek és táplálékkiegészítők útján pótolni.
- elasztin: a bőr rugalmasságáért felel. A bőr kötőszöveteinek 2-5%-át alkotja. Nem vagyok kémikus, de úgy tudom, hogy sajnos a bőrön keresztül nem tud felszívódni, így az ilyen hatóanyagú krémek reklámfogások.
- hyaluronsav. szöveteink nélkülözhetetlen alkotóeleme, csakúgy mint az előtte szereplő társai. A hyaluronsav felel a szövetek vízfelvevő- és megőrző képességéért. Mennyisége az ember 20-as éveitől kezdve csökken, jelenként elkezdünk öregedni. Ízületi fájdalmak, ráncok, pigmentesedés jelenik meg az életünk részekként. 40 éves korra a mennyisége a felére, 60 éves korra az eredeti 10%-ára csökken.
Alkalmazható külsőleg is, de csak a felhám vízháztartására hat, a kötőszövetére nem. Hatásosabb, ha a szervezet belsőleg, táplálékkiegészítőből tudja magának felépíteni.
Nagy divat injekció formájában a ráncos bőr alá fecskendezni. Mivel szervezetazonos anyag, mindenféle mellékhatás nélkül lebomlik pár hónap alatt, addig pedig vízmegkötő-képessége miatt kisimítja a ráncokat.
- Q10: ez a koenzim felel a ránctalanításért, a szervezet sejtjeinek energiával való ellátásáért. 25-30 éves kor után a szervezet Q10 termelése drasztikusan csökken, melynek jele lehet a fáradtság, teljesítőképesség csökkenése.
A Q10 jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, vérnyomásra, érelmeszesedésre, lassítja az öregedést, az elhízás, candida betegség, fogbetegségek és cukorbetegség esetén is gyógyító hatása van.
Krém formájában is érdemes alkalmaznia, a ráncok kisimítására.
Természetes előfordulási helyei pl. lazac, makréla, spenót, mogyoró.
Ajánlott bejegyzések: